    Sullins Connector Solutions PPTC032LFBN
    Part No.:
    PPTC032LFBN
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Category:
    Headers, Receptacles, Female Sockets
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPPTC032LFBN.pdf
    Description:
    CONN HDR 6POS 0.1 TIN PCB
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Female Socket
    Style:
    Board to Board
    Number of Positions:
    6
    Number of Positions Loaded:
    All
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish Thickness - Mating:
    Insulation Color:
    Black
    Insulation Height:
    0.335" (8.51mm)
    Contact Length - Post:
    0.126" (3.20mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Mated Stacking Heights:
    Ingress Protection:
    Features:
    Current Rating (Amps):
    3A
    Datasheet:
    1. How to order PPTC032LFBN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PPTC032LFBN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PPTC032LFBN?
    Image PPTC032LFBN-RC PPTC032LFBN
    Part Number PPTC032LFBN-RC PPTC032LFBN
    Manufacturer Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions
    Series - -
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete
    Connector Type Header Header
    Contact Type Female Socket Female Socket
    Style Board to Board Board to Board
    Number of Positions 6 6
    Number of Positions Loaded All All
    Pitch - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Number of Rows 2 2
    Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Termination Solder Solder
    Fastening Type Push-Pull Push-Pull
    Contact Finish - Mating Tin Tin
    Insulation Color Black Black
    Insulation Height 0.335" (8.51mm) 0.335" (8.51mm)
    Contact Length - Post 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
    Material Flammability Rating UL94 V-0 UL94 V-0
    Mated Stacking Heights - -
    Ingress Protection - -
    Features - -
    Current Rating (Amps) 3A 3A