    Sullins Connector Solutions HSC31DREF-S734
    Part No.:
    HSC31DREF-S734
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Category:
    Edgeboard Connectors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHSC31DREF-S734.pdf
    Description:
    CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Series:
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Card Type:
    Non Specified - Dual Edge
    Gender:
    Female
    Number of Positions/Bay/Row:
    31
    Number of Positions:
    62
    Card Thickness:
    0.031" (0.79mm)
    Number of Rows:
    2
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Read Out:
    Dual
    Features:
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination:
    Solder Eyelet(s)
    Contact Material:
    Beryllium Copper
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    10.0µin (0.25µm)
    Contact Type:
    Full Bellows
    Color:
    Blue
    Flange Feature:
    Top Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 125°C
    Datasheet:
    1. How to order HSC31DREF-S734 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the HSC31DREF-S734 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HSC31DREF-S734?
    Image HSC31DREF-S734 HSC31DREF HSC31DREF-S13
    Part Number HSC31DREF-S734 HSC31DREF HSC31DREF-S13
    Manufacturer Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions
    Series - - -
    Packaging Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active
    Card Type Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge
    Gender Female Female Female
    Number of Positions/Bay/Row 31 31 31
    Number of Positions 62 62 62
    Card Thickness 0.031" (0.79mm) 0.031" (0.79mm) 0.031" (0.79mm)
    Number of Rows 2 2 2
    Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Read Out Dual Dual Dual
    Features - - -
    Mounting Type Panel Mount Panel Mount Panel Mount
    Termination Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s)
    Contact Material Beryllium Copper Beryllium Copper Beryllium Copper
    Contact Finish Gold Gold Gold
    Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm)
    Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows
    Color Blue Blue Blue
    Flange Feature Top Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia Top Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia Top Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
    Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C