    Sullins Connector Solutions HMC25DRYN-S93
    Part No.:
    HMC25DRYN-S93
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Category:
    Edgeboard Connectors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHMC25DRYN-S93.pdf
    Description:
    CONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.100
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Series:
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Card Type:
    Non Specified - Dual Edge
    Gender:
    Female
    Number of Positions/Bay/Row:
    25
    Number of Positions:
    50
    Card Thickness:
    0.093" (2.36mm)
    Number of Rows:
    2
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Read Out:
    Dual
    Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Contact Material:
    Beryllium Copper
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    30.0µin (0.76µm)
    Contact Type:
    Full Bellows
    Color:
    Blue
    Flange Feature:
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 125°C
    Datasheet:
    1. How to order HMC25DRYN-S93 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the HMC25DRYN-S93 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HMC25DRYN-S93?
    Image HMC25DRYN-S734 HMC25DRYN HMC25DRYN-S93 HMC25DRYN-S13
    Part Number HMC25DRYN-S734 HMC25DRYN HMC25DRYN-S93 HMC25DRYN-S13
    Series - - - -
    Packaging Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active
    Gender Female Female Female Female
    Number of Positions/Bay/Row 25 25 25 25
    Number of Positions 50 50 50 50
    Card Thickness 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm)
    Number of Rows 2 2 2 2
    Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Read Out Dual Dual Dual Dual
    Features - - - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Termination Solder Solder Solder Solder
    Contact Material Beryllium Copper Beryllium Copper Beryllium Copper Beryllium Copper
    Contact Finish Gold Gold Gold Gold
    Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm)
    Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
    Color Blue Blue Blue Blue
    Flange Feature - - - -
    Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C