    Sullins Connector Solutions HBC49DRTI-S93
    Part No.:
    HBC49DRTI-S93
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Category:
    Edgeboard Connectors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHBC49DRTI-S93.pdf
    Description:
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Series:
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Card Type:
    Non Specified - Dual Edge
    Gender:
    Female
    Number of Positions/Bay/Row:
    49
    Number of Positions:
    98
    Card Thickness:
    0.093" (2.36mm)
    Number of Rows:
    2
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Read Out:
    Dual
    Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Contact Material:
    Beryllium Copper
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    10.0µin (0.25µm)
    Contact Type:
    Full Bellows
    Color:
    Blue
    Flange Feature:
    Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 125°C
    Datasheet:
    1. How to order HBC49DRTI-S93 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the HBC49DRTI-S93 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HBC49DRTI-S93?
    Image HBC49DRTI-S93 HBC49DRTI HBC49DRTI-S13 HBC49DRTI-S734
    Part Number HBC49DRTI-S93 HBC49DRTI HBC49DRTI-S13 HBC49DRTI-S734
    Series - - - -
    Packaging Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active
    Gender Female Female Female Female
    Number of Positions/Bay/Row 49 49 49 49
    Number of Positions 98 98 98 98
    Card Thickness 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm)
    Number of Rows 2 2 2 2
    Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Read Out Dual Dual Dual Dual
    Features - - - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Termination Solder Solder Solder Solder
    Contact Material Beryllium Copper Beryllium Copper Beryllium Copper Beryllium Copper
    Contact Finish Gold Gold Gold Gold
    Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm)
    Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
    Color Blue Blue Blue Blue
    Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C