    STMicroelectronics VND5160JTR-E
    Part No.:
    VND5160JTR-E
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Power Distribution Switches, Load Drivers
    Package:
    12-PowerLSOP (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDVND5160JTR-E.pdf
    Description:
    IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO12
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Package/Case:
    Series:
    VIPower™
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Switch Type:
    General Purpose
    Number of Outputs:
    2
    Ratio - Input:Output:
    1:1
    Output Configuration:
    High Side
    Output Type:
    N-Channel
    Interface:
    On/Off
    Voltage - Load:
    4.5V ~ 36V
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    Not Required
    Current - Output (Max):
    3.5A
    Rds On (Typ):
    160mOhm (Max)
    Input Type:
    Non-Inverting
    Features:
    Auto Restart, Status Flag
    Fault Protection:
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    PowerSSO-12™
    Datasheet:
    1. How to order VND5160JTR-E on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the VND5160JTR-E price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VND5160JTR-E?
    Image VND5160JTR-E VND5160JTR-65-E
    Part Number VND5160JTR-E VND5160JTR-65-E
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Package/Case 12-PowerLSOP (0.154", 3.90mm Width) 12-PowerLSOP (0.154", 3.90mm Width)
    Series VIPower™ VIPower™
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Switch Type General Purpose General Purpose
    Number of Outputs 2 2
    Ratio - Input:Output 1:1 1:1
    Output Configuration High Side High Side
    Output Type N-Channel N-Channel
    Interface On/Off On/Off
    Voltage - Load 4.5V ~ 36V 4.5V ~ 36V
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required Not Required
    Current - Output (Max) 3.5A 3.5A
    Rds On (Typ) 160mOhm (Max) 160mOhm (Max)
    Input Type Non-Inverting Non-Inverting
    Features Auto Restart, Status Flag Auto Restart, Status Flag
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)