    STMicroelectronics VN5E160ASO-E
    Part No.:
    VN5E160ASO-E
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Power Distribution Switches, Load Drivers
    Package:
    16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDVN5E160ASO-E.pdf
    Description:
    IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 16SO
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Package/Case:
    16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Series:
    VIPOWER™
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Switch Type:
    General Purpose
    Number of Outputs:
    1
    Ratio - Input:Output:
    1:1
    Output Configuration:
    High Side
    Output Type:
    N-Channel
    Interface:
    On/Off
    Voltage - Load:
    4.5V ~ 28V
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    Not Required
    Current - Output (Max):
    6A
    Rds On (Typ):
    160mOhm
    Input Type:
    Non-Inverting
    Features:
    Auto Restart
    Fault Protection:
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q100
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    16-SO
    Datasheet:
    1. How to order VN5E160ASO-E on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the VN5E160ASO-E price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VN5E160ASO-E?
    Image VN5E160ASOTR-E VN5E160ASO-E
    Part Number VN5E160ASOTR-E VN5E160ASO-E
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Package/Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Series VIPOWER™ VIPOWER™
    Packaging Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    Switch Type General Purpose General Purpose
    Number of Outputs 1 1
    Ratio - Input:Output 1:1 1:1
    Output Configuration High Side High Side
    Output Type N-Channel N-Channel
    Interface On/Off On/Off
    Voltage - Load 4.5V ~ 28V 4.5V ~ 28V
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required Not Required
    Current - Output (Max) 6A 6A
    Rds On (Typ) 160mOhm 160mOhm
    Input Type Non-Inverting Non-Inverting
    Features Auto Restart Auto Restart
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)