    STMicroelectronics VN5E010AFH-E
    Part No.:
    VN5E010AFH-E
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Power Distribution Switches, Load Drivers
    Package:
    TO-252-7, DPAK (6 Leads + Tab)
    Description:
    IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 6HPAK
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Package/Case:
    TO-252-7, DPAK (6 Leads + Tab)
    Series:
    VIPOWER™
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Switch Type:
    General Purpose
    Number of Outputs:
    1
    Ratio - Input:Output:
    1:1
    Output Configuration:
    High Side
    Output Type:
    N-Channel
    Interface:
    On/Off
    Voltage - Load:
    4.5V ~ 28V
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    Not Required
    Current - Output (Max):
    20A
    Rds On (Typ):
    10mOhm
    Input Type:
    Non-Inverting
    Features:
    Fault Protection:
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q100
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    HPAK
    1. How to order VN5E010AFH-E on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the VN5E010AFH-E price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VN5E010AFH-E?
    Image VN5E010AFH-E
    Part Number VN5E010AFH-E
    Manufacturer STMicroelectronics
    Package/Case TO-252-7, DPAK (6 Leads + Tab)
    Series VIPOWER™
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Switch Type General Purpose
    Number of Outputs 1
    Ratio - Input:Output 1:1
    Output Configuration High Side
    Output Type N-Channel
    Interface On/Off
    Voltage - Load 4.5V ~ 28V
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required
    Current - Output (Max) 20A
    Rds On (Typ) 10mOhm
    Input Type Non-Inverting
    Features -
    Fault Protection Current Limiting (Fixed), Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)