    STMicroelectronics T435-600B-TR
    Part No.:
    T435-600B-TR
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDT435-600B-TR.pdf
    Description:
    TRIAC ALTERNISTOR 600V 4A DPAK
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Snubberless™
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Alternistor - Snubberless
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    4 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    30A, 31A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    35 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DPAK
    Datasheet:
    1. How to order T435-600B-TR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T435-600B-TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T435-600B-TR?
    Image T435T-600FP T435-600B-TR T435-600B T435-600T T435-800H
    Part Number T435T-600FP T435-600B-TR T435-600B T435-600T T435-800H
    Series Snubberless™ Snubberless™ Snubberless™ Snubberless™ Snubberless™
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Voltage - Off State 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 4 A 4 A 4 A 4 A 4 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 30A, 31A 30A, 31A 30A, 31A 30A, 31A 30A, 31A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA 35 mA 35 mA 35 mA 35 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA 35 mA 35 mA 35 mA 35 mA