    STMicroelectronics STPS30L45CFP
    Part No.:
    STPS30L45CFP
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3 Full Pack
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSTPS30L45CFP.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOTT 45V 15A TO220FP
    Package/Case:
    TO-220-3 Full Pack
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    550 mV @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    400 µA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220FP
    Datasheet:
    1. How to order STPS30L45CFP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the STPS30L45CFP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STPS30L45CFP?
    Image STPS30L45CFP
    Part Number STPS30L45CFP
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-220-3 Full Pack
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 400 µA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)