    STMicroelectronics STPS20L45CG
    Part No.:
    STPS20L45CG
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSTPS20L45CG.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOTT 45V 10A D2PAK
    Package/Case:
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    550 mV @ 10 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    200 µA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    D2PAK
    Datasheet:
    1. How to order STPS20L45CG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the STPS20L45CG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STPS20L45CG?
    Image STPS20L45CG-TR STPS20L45CG
    Part Number STPS20L45CG-TR STPS20L45CG
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Series - -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V 45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 10 A 550 mV @ 10 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 45 V 200 µA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)