    STMicroelectronics STPS20H100CT
    Part No.:
    STPS20H100CT
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSTPS20H100CT.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOTT 100V 10A TO-220
    Package/Case:
    TO-220-3
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    770 mV @ 10 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    4.5 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction:
    175°C (Max)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220
    Datasheet:
    1. How to order STPS20H100CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the STPS20H100CT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STPS20H100CT?
    Image STPS20H100CT
    Part Number STPS20H100CT
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 770 mV @ 10 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 4.5 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction 175°C (Max)