    STMicroelectronics STPS10H100CG
    Part No.:
    STPS10H100CG
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSTPS10H100CG.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOTT 100V 5A D2PAK
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    730 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    3.5 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction:
    175°C (Max)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    D2PAK
    Datasheet:
    1. How to order STPS10H100CG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the STPS10H100CG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STPS10H100CG?
    Image STPS10H100CG-TR STPS10H100CG
    Part Number STPS10H100CG-TR STPS10H100CG
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Series - -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A 5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 730 mV @ 5 A 730 mV @ 5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 3.5 µA @ 100 V 3.5 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction 175°C (Max) 175°C (Max)