    STMicroelectronics STP16C596TTR
    Part No.:
    STP16C596TTR
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSTP16C596TTR.pdf
    Description:
    IC LED DRVR LINEAR 120MA 24TSSOP
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Linear
    Topology:
    Shift Register
    Internal Switch(s):
    Yes
    Number of Outputs:
    16
    Voltage - Supply (Min):
    4.5V
    Voltage - Supply (Max):
    5.5V
    Voltage - Output:
    16V
    Current - Output / Channel:
    120mA
    Frequency:
    25MHz
    Dimming:
    Applications:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    24-TSSOP
    Datasheet:
    1. How to order STP16C596TTR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the STP16C596TTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STP16C596TTR?
    Image STP16C596TTR
    Part Number STP16C596TTR
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Type Linear
    Topology Shift Register
    Internal Switch(s) Yes
    Number of Outputs 16
    Voltage - Supply (Min) 4.5V
    Voltage - Supply (Max) 5.5V
    Voltage - Output 16V
    Current - Output / Channel 120mA
    Frequency 25MHz
    Dimming -
    Applications -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)