    STMicroelectronics STP16C596MTR
    Part No.:
    STP16C596MTR
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSTP16C596MTR.pdf
    Description:
    IC LED DRIVER LINEAR 120MA 24SO
    Package/Case:
    24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Linear
    Topology:
    Shift Register
    Internal Switch(s):
    Yes
    Number of Outputs:
    16
    Voltage - Supply (Min):
    4.5V
    Voltage - Supply (Max):
    5.5V
    Voltage - Output:
    16V
    Current - Output / Channel:
    120mA
    Frequency:
    25MHz
    Dimming:
    Applications:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    24-SO
    Datasheet:
    1. How to order STP16C596MTR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the STP16C596MTR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STP16C596MTR?
    Image STP16C596MTR
    Part Number STP16C596MTR
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Type Linear
    Topology Shift Register
    Internal Switch(s) Yes
    Number of Outputs 16
    Voltage - Supply (Min) 4.5V
    Voltage - Supply (Max) 5.5V
    Voltage - Output 16V
    Current - Output / Channel 120mA
    Frequency 25MHz
    Dimming -
    Applications -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)