    STMicroelectronics STP16C596B1R
    Part No.:
    STP16C596B1R
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    24-DIP (0.300", 7.62mm)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSTP16C596B1R.pdf
    Description:
    IC LED DRIVER LINEAR 120MA 24DIP
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    24-DIP (0.300", 7.62mm)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Linear
    Topology:
    Shift Register
    Internal Switch(s):
    Yes
    Number of Outputs:
    16
    Voltage - Supply (Min):
    4.5V
    Voltage - Supply (Max):
    5.5V
    Voltage - Output:
    16V
    Current - Output / Channel:
    120mA
    Frequency:
    25MHz
    Dimming:
    Applications:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    24-DIP
    Datasheet:
    1. How to order STP16C596B1R on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the STP16C596B1R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STP16C596B1R?
    Image STP16C596B1R
    Part Number STP16C596B1R
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case 24-DIP (0.300", 7.62mm)
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Type Linear
    Topology Shift Register
    Internal Switch(s) Yes
    Number of Outputs 16
    Voltage - Supply (Min) 4.5V
    Voltage - Supply (Max) 5.5V
    Voltage - Output 16V
    Current - Output / Channel 120mA
    Frequency 25MHz
    Dimming -
    Applications -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)