    STMicroelectronics STLQ020PU33R
    Part No.:
    STLQ020PU33R
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    6-VFDFN Exposed Pad
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSTLQ020PU33R.pdf
    Description:
    200 MA ULTRA-LOW QUIESCENT CURRE
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    6-VFDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.16V @ 200mA
    Current - Output:
    200mA
    Current - Quiescent (Iq):
    1 µA
    Current - Supply (Max):
    150 µA
    PSRR:
    52dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    6-DFN (2x2)
    Datasheet:
    1. How to order STLQ020PU33R on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the STLQ020PU33R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STLQ020PU33R?
    Image STLQ020PU33R
    Part Number STLQ020PU33R
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case 6-VFDFN Exposed Pad
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.16V @ 200mA
    Current - Output 200mA
    Current - Quiescent (Iq) 1 µA
    Current - Supply (Max) 150 µA
    PSRR 52dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
    Control Features Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)