    STMicroelectronics STGP30M65DF2
    Part No.:
    STGP30M65DF2
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSTGP30M65DF2.pdf
    Description:
    IGBT TRENCH FS 650V 60A TO220
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    650 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    60 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    120 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2V @ 15V, 30A
    Power - Max:
    258 W
    Switching Energy:
    300µJ (on), 960µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    80 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    31.6ns/115ns
    Test Condition:
    400V, 30A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    140 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220
    Datasheet:
    1. How to order STGP30M65DF2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the STGP30M65DF2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STGP30M65DF2?
    Image STGP30M65DF2
    Part Number STGP30M65DF2
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 30A
    Power - Max 258 W
    Switching Energy 300µJ (on), 960µJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 80 nC
    Td (on/off) @ 25°C 31.6ns/115ns
    Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 140 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)