    STMicroelectronics LDK320AM120R
    Part No.:
    LDK320AM120R
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    SC-74A, SOT-753
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLDK320AM120R.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 12V 200MA SOT23-5L
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    18V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    12V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.35V @ 200mA
    Current - Output:
    200mA
    Current - Quiescent (Iq):
    90 µA
    Current - Supply (Max):
    100 µA
    PSRR:
    88dB ~ 48dB (120Hz ~ 10kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-5
    Datasheet:
    1. How to order LDK320AM120R on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LDK320AM120R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LDK320AM120R?
    Image LDK320AM120R
    Part Number LDK320AM120R
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case SC-74A, SOT-753
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 18V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA
    Current - Output 200mA
    Current - Quiescent (Iq) 90 µA
    Current - Supply (Max) 100 µA
    PSRR 88dB ~ 48dB (120Hz ~ 10kHz)
    Control Features Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)