    STMicroelectronics LD2981CU33TR
    Part No.:
    LD2981CU33TR
    Package:
    TO-243AA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLD2981CU33TR.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT89-3
    Package/Case:
    TO-243AA
    Product Status:
    Active
    Voltage - Input (Max):
    16V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.375V @ 100mA
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    150 µA
    Current - Supply (Max):
    2.6 mA
    PSRR:
    63dB (1kHz)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    SOT-89-3
    Datasheet:
    1. How to order LD2981CU33TR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LD2981CU33TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LD2981CU33TR?
    Image LD2981CU33TR
    Part Number LD2981CU33TR
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-243AA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 16V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.375V @ 100mA
    Current - Output 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 150 µA
    Current - Supply (Max) 2.6 mA
    PSRR 63dB (1kHz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C