    STMicroelectronics LD2980CM50TR
    Part No.:
    LD2980CM50TR
    Package:
    SC-74A, SOT-753
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLD2980CM50TR.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 5V 50MA SOT23-5
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Product Status:
    Active
    Voltage - Input (Max):
    16V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.225V @ 50mA
    Current - Output:
    50mA
    Current - Quiescent (Iq):
    150 µA
    Current - Supply (Max):
    1.2 mA
    PSRR:
    63dB (1kHz)
    Control Features:
    Enable
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    SOT-23-5
    Datasheet:
    1. How to order LD2980CM50TR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LD2980CM50TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LD2980CM50TR?
    Image LD2980CM50TR
    Part Number LD2980CM50TR
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case SC-74A, SOT-753
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 16V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.225V @ 50mA
    Current - Output 50mA
    Current - Quiescent (Iq) 150 µA
    Current - Supply (Max) 1.2 mA
    PSRR 63dB (1kHz)
    Control Features Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C