    STMicroelectronics LD29150PT15R
    Part No.:
    LD29150PT15R
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLD29150PT15R.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.5V 1.5A PPAK
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    14V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    Current - Output:
    1.5A
    Current - Quiescent (Iq):
    180 µA
    Current - Supply (Max):
    80 mA
    PSRR:
    75dB (120Hz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    PPAK
    Datasheet:
    1. How to order LD29150PT15R on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LD29150PT15R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LD29150PT15R?
    Image LD29150PT15R
    Part Number LD29150PT15R
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 14V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) -
    Current - Output 1.5A
    Current - Quiescent (Iq) 180 µA
    Current - Supply (Max) 80 mA
    PSRR 75dB (120Hz)
    Control Features Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C