    STMicroelectronics LD1117S25CTR
    Part No.:
    LD1117S25CTR
    Package:
    TO-261-4, TO-261AA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLD1117S25CTR.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 2.5V 800MA SOT223
    Package/Case:
    TO-261-4, TO-261AA
    Voltage - Input (Max):
    15V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.3V @ 800mA
    Current - Output:
    800mA
    Current - Quiescent (Iq):
    10 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    75dB (120Hz)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    SOT-223
    Datasheet:
    1. How to order LD1117S25CTR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LD1117S25CTR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LD1117S25CTR?
    Image LD1117S25CTR
    Part Number LD1117S25CTR
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-261-4, TO-261AA
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 15V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 800mA
    Current - Output 800mA
    Current - Quiescent (Iq) 10 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 75dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C