    STMicroelectronics LD1117DT33TR
    Part No.:
    LD1117DT33TR
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLD1117DT33TR.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 800MA DPAK
    Package/Case:
    Voltage - Input (Max):
    15V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.2V @ 800mA
    Current - Output:
    800mA
    Current - Quiescent (Iq):
    10 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    75dB (120Hz)
    Operating Temperature:
    0°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    DPAK
    Datasheet:
    1. How to order LD1117DT33TR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LD1117DT33TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LD1117DT33TR?
    Image LD1117DT33TR
    Part Number LD1117DT33TR
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 15V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA
    Current - Output 800mA
    Current - Quiescent (Iq) 10 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 75dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature 0°C ~ 125°C