    STMicroelectronics LD1117DT12TR
    Part No.:
    LD1117DT12TR
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLD1117DT12TR.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.2V 800MA DPAK
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    15V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.2V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.2V @ 800mA
    Current - Output:
    800mA
    Current - Quiescent (Iq):
    5 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    75dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    0°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DPAK
    Datasheet:
    1. How to order LD1117DT12TR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LD1117DT12TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LD1117DT12TR?
    Image LD1117DT12TR
    Part Number LD1117DT12TR
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 15V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA
    Current - Output 800mA
    Current - Quiescent (Iq) 5 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 75dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature 0°C ~ 125°C