    STMicroelectronics LD1117D33CTR
    Part No.:
    LD1117D33CTR
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLD1117D33CTR.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 800MA 8SO
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Voltage - Input (Max):
    15V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.3V @ 800mA
    Current - Output:
    800mA
    Current - Quiescent (Iq):
    10 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    75dB (120Hz)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    8-SOIC
    Datasheet:
    1. How to order LD1117D33CTR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LD1117D33CTR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LD1117D33CTR?
    Image LD1117D33CTR
    Part Number LD1117D33CTR
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 15V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 800mA
    Current - Output 800mA
    Current - Quiescent (Iq) 10 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 75dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C