    STMicroelectronics LD1117AS12TR
    Part No.:
    LD1117AS12TR
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-261-4, TO-261AA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLD1117AS12TR.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT223
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    TO-261-4, TO-261AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    15V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.2V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.3V @ 1A
    Current - Output:
    1A
    Current - Quiescent (Iq):
    10 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    80dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    0°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-223
    Datasheet:
    1. How to order LD1117AS12TR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LD1117AS12TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LD1117AS12TR?
    Image LD1117AS12TR
    Part Number LD1117AS12TR
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-261-4, TO-261AA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 15V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A
    Current - Output 1A
    Current - Quiescent (Iq) 10 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 80dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature 0°C ~ 125°C