    STMicroelectronics L78M15CDT-TR
    Part No.:
    L78M15CDT-TR
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDL78M15CDT-TR.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 15V 500MA DPAK
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Input (Max):
    35V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    15V
    Current - Output:
    500mA
    Current - Quiescent (Iq):
    6 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    54dB (120Hz)
    Operating Temperature:
    0°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DPAK
    Datasheet:
    1. How to order L78M15CDT-TR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the L78M15CDT-TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of L78M15CDT-TR?
    Image L78M15CDT-TR
    Part Number L78M15CDT-TR
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 35V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) -
    Current - Output 500mA
    Current - Quiescent (Iq) 6 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 54dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature 0°C ~ 125°C