    STMicroelectronics L78L12ACZ-AP
    Part No.:
    L78L12ACZ-AP
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDL78L12ACZ-AP.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    35V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    12V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    6 mA
    Current - Supply (Max):
    6.5 mA
    PSRR:
    42dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    0°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-92-3
    Datasheet:
    1. How to order L78L12ACZ-AP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the L78L12ACZ-AP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of L78L12ACZ-AP?
    Image L78L12ACZ L78L12ACZ-TR L78L12ACZ-AP
    Part Number L78L12ACZ L78L12ACZ-TR L78L12ACZ-AP
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics STMicroelectronics
    Series - - -
    Packaging Cut Tape (CT) Cut Tape (CT) Cut Tape (CT)
    Product Status Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 35V 35V 35V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 12V 12V 12V
    Voltage - Output (Max) - - -
    Voltage Dropout (Max) - - -
    Current - Output 100mA 100mA 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 6 mA 6 mA 6 mA
    Current - Supply (Max) 6.5 mA 6.5 mA 6.5 mA
    PSRR 42dB (120Hz) 42dB (120Hz) 42dB (120Hz)
    Control Features - - -
    Operating Temperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C