    STMicroelectronics KD1084ADT33R
    Part No.:
    KD1084ADT33R
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKD1084ADT33R.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 5A DPAK
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    12V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.5V @ 5A
    Current - Output:
    5A
    Current - Quiescent (Iq):
    10 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    72dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DPAK
    Datasheet:
    1. How to order KD1084ADT33R on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KD1084ADT33R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KD1084ADT33R?
    Image KD1084ADT33R
    Part Number KD1084ADT33R
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 12V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 5A
    Current - Output 5A
    Current - Quiescent (Iq) 10 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 72dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C