    STMicroelectronics BTB24-800BRG
    Part No.:
    BTB24-800BRG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBTB24-800BRG.pdf
    Description:
    TRIAC 800V 25A TO220
    Voltage - Off State:
    800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    25 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    250A, 260A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    80 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Datasheet:
    1. How to order BTB24-800BRG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BTB24-800BRG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BTB24-800BRG?
    Image BTB24-600CWRG BTB24-600BWRG BTB24-800BWRG BTB24-600BRG BTB24-800BRG
    Part Number BTB24-600CWRG BTB24-600BWRG BTB24-800BWRG BTB24-600BRG BTB24-800BRG
    Voltage - Off State 800 V 800 V 800 V 800 V 800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 25 A 25 A 25 A 25 A 25 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 250A, 260A 250A, 260A 250A, 260A 250A, 260A 250A, 260A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 80 mA 80 mA 80 mA 80 mA 80 mA