    STMicroelectronics BTB16-600BRG
    Part No.:
    BTB16-600BRG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBTB16-600BRG.pdf
    Description:
    TRIAC 600V 16A TO220
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    16 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    160A, 168A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    50 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Datasheet:
    1. How to order BTB16-600BRG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BTB16-600BRG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BTB16-600BRG?
    Image BTB16-600BWRG BTB16-600BRG BTB16-600CWRG BTB16-800BRG BTB16-800BWRG
    Part Number BTB16-600BWRG BTB16-600BRG BTB16-600CWRG BTB16-800BRG BTB16-800BWRG
    Voltage - Off State 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A 16 A 16 A 16 A 16 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 160A, 168A 160A, 168A 160A, 168A 160A, 168A 160A, 168A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA