    STMicroelectronics BTB12-600CRG
    Part No.:
    BTB12-600CRG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBTB12-600CRG.pdf
    Description:
    TRIAC 600V 12A TO220
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    120A, 126A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    25 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Datasheet:
    1. How to order BTB12-600CRG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BTB12-600CRG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BTB12-600CRG?
    Image BTB12-600BWRG BTB12-600CWRG BTB12-600CRG BTB12-600SWRG BTB12-600TWRG
    Part Number BTB12-600BWRG BTB12-600CWRG BTB12-600CRG BTB12-600SWRG BTB12-600TWRG
    Voltage - Off State 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A 12 A 12 A 12 A 12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 120A, 126A 120A, 126A 120A, 126A 120A, 126A 120A, 126A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA