    STMicroelectronics BTB06-600CRG
    Part No.:
    BTB06-600CRG
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBTB06-600CRG.pdf
    Description:
    TRIAC 600V 6A TO220
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Standard
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    60A, 63A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    25 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220
    Datasheet:
    1. How to order BTB06-600CRG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BTB06-600CRG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BTB06-600CRG?
    Image BTB06-600CRG BTB06-600BWRG BTB06-600SWRG BTB06-600TRG BTB06-600TWRG
    Part Number BTB06-600CRG BTB06-600BWRG BTB06-600SWRG BTB06-600TRG BTB06-600TWRG
    Series - - - - -
    Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Triac Type Standard Standard Standard Standard Standard
    Voltage - Off State 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A 6 A 6 A 6 A 6 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 60A, 63A 60A, 63A 60A, 63A 60A, 63A 60A, 63A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA