    STMicroelectronics BTA26-600BRG
    Part No.:
    BTA26-600BRG
    Package:
    TOP-3 Insulated
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBTA26-600BRG.pdf
    Description:
    TRIAC 600V 25A TOP3
    Package/Case:
    TOP-3 Insulated
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    25 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    250A, 260A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    80 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    TOP3
    Datasheet:
    1. How to order BTA26-600BRG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BTA26-600BRG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BTA26-600BRG?
    Image BTA26-800BWRG BTA26-600BRG BTA26-600BWRG BTA26-800BRG BTA26-700BRG
    Part Number BTA26-800BWRG BTA26-600BRG BTA26-600BWRG BTA26-800BRG BTA26-700BRG
    Series - - - - -
    Package/Case TOP-3 Insulated TOP-3 Insulated TOP-3 Insulated TOP-3 Insulated TOP-3 Insulated
    Voltage - Off State 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 25 A 25 A 25 A 25 A 25 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 250A, 260A 250A, 260A 250A, 260A 250A, 260A 250A, 260A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 80 mA 80 mA 80 mA 80 mA 80 mA