    STMicroelectronics BTA12-800BRG
    Part No.:
    BTA12-800BRG
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBTA12-800BRG.pdf
    Description:
    TRIAC 800V 12A TO220AB
    Package/Case:
    TO-220-3
    Voltage - Off State:
    800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    120A, 126A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    50 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    TO-220AB Insulated
    Datasheet:
    1. How to order BTA12-800BRG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BTA12-800BRG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BTA12-800BRG?
    Image BTA12-600BRG BTA12-600CWRG BTA12-600CRG BTA12-800BWRG BTA12-800BRG
    Part Number BTA12-600BRG BTA12-600CWRG BTA12-600CRG BTA12-800BWRG BTA12-800BRG
    Series - - - - -
    Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
    Voltage - Off State 800 V 800 V 800 V 800 V 800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A 12 A 12 A 12 A 12 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 120A, 126A 120A, 126A 120A, 126A 120A, 126A 120A, 126A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA