    STMicroelectronics BTA08-800CRG
    Part No.:
    BTA08-800CRG
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBTA08-800CRG.pdf
    Description:
    TRIAC 800V 8A TO220
    Package/Case:
    TO-220-3
    Voltage - Off State:
    800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    80A, 84A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    25 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)