    STMicroelectronics BTA08-600CRG
    Part No.:
    BTA08-600CRG
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBTA08-600CRG.pdf
    Description:
    TRIAC 600V 8A TO220
    Package/Case:
    TO-220-3
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    80A, 84A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    25 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    TO-220
    Datasheet:
    1. How to order BTA08-600CRG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BTA08-600CRG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BTA08-600CRG?
    Image BTA08-600CWRG BTA08-600BRG BTA08-600BWRG BTA08-600CRG BTA08-800BWRG
    Part Number BTA08-600CWRG BTA08-600BRG BTA08-600BWRG BTA08-600CRG BTA08-800BWRG
    Series - - - - -
    Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
    Voltage - Off State 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A 8 A 8 A 8 A 8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 80A, 84A 80A, 84A 80A, 84A 80A, 84A 80A, 84A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA