    SMC Diode Solutions SST137K-600E
    Part No.:
    SST137K-600E
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSST137K-600E.pdf
    Description:
    TRIAC 600V 8A DPAK
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Standard
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    65A @ 50Hz
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    15 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DPAK
    Datasheet:
    1. How to order SST137K-600E on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SST137K-600E price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SST137K-600E?
    Image SST137K-600E
    Part Number SST137K-600E
    Manufacturer SMC Diode Solutions
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Triac Type Standard
    Voltage - Off State 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 65A @ 50Hz
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 25 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 15 mA
    Configuration Single
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)