    SiTime SIT5156AICFK-33E0-20.000000
    Part No.:
    SIT5156AICFK-33E0-20.000000
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSIT5156AICFK-33E0-20.000000.pdf
    Description:
    MEMS OSC TCXO 20.0000MHZ
    Type:
    TCXO
    Frequency:
    20 MHz
    Function:
    Enable/Disable
    Voltage - Supply:
    3.3V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    53mA
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.042" (1.06mm)
    Datasheet:
    1. How to order SIT5156AICFK-33E0-20.000000 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SIT5156AICFK-33E0-20.000000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SIT5156AICFK-33E0-20.000000?
    Manufacturer SiTime SiTime SiTime SiTime SiTime
    Package/Case 10-SMD, No Lead 10-SMD, No Lead 10-SMD, No Lead 10-SMD, No Lead 10-SMD, No Lead
    Packaging Strip Strip Strip Strip Strip
    Product Status Active Active Active Active Active
    Base Resonator MEMS MEMS MEMS MEMS MEMS
    Type TCXO TCXO TCXO TCXO TCXO
    Frequency 20 MHz 20 MHz 20 MHz 20 MHz 20 MHz
    Function Enable/Disable Enable/Disable Enable/Disable Enable/Disable Enable/Disable
    Output Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave
    Voltage - Supply 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
    Frequency Stability ±500ppb ±500ppb ±500ppb ±500ppb ±500ppb
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Current - Supply (Max) 53mA 53mA 53mA 53mA 53mA
    Ratings - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm)