    SiTime SIT5156AECFA-30VT-16.369000
    Part No.:
    SIT5156AECFA-30VT-16.369000
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSIT5156AECFA-30VT-16.369000.pdf
    Description:
    MEMS OSC VCTCXO 16.3690MHZ
    Type:
    VCTCXO
    Frequency:
    16.369 MHz
    Voltage - Supply:
    3V
    Frequency Stability:
    ±1ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    ±6.25ppm
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    57mA
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.042" (1.06mm)
    Datasheet:
    1. How to order SIT5156AECFA-30VT-16.369000 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SIT5156AECFA-30VT-16.369000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SIT5156AECFA-30VT-16.369000?
    Manufacturer SiTime SiTime SiTime SiTime SiTime
    Package/Case 10-SMD, No Lead 10-SMD, No Lead 10-SMD, No Lead 10-SMD, No Lead 10-SMD, No Lead
    Packaging Strip Strip Strip Strip Strip
    Product Status Active Active Active Active Active
    Base Resonator MEMS MEMS MEMS MEMS MEMS
    Type VCTCXO VCTCXO VCTCXO VCTCXO VCTCXO
    Frequency 16.369 MHz 16.369 MHz 16.369 MHz 16.369 MHz 16.369 MHz
    Function - - - - -
    Output Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave
    Voltage - Supply 3V 3V 3V 3V 3V
    Frequency Stability ±1ppm ±1ppm ±1ppm ±1ppm ±1ppm
    Absolute Pull Range (APR) ±6.25ppm ±6.25ppm ±6.25ppm ±6.25ppm ±6.25ppm
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
    Current - Supply (Max) 57mA 57mA 57mA 57mA 57mA
    Ratings - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm)