    Signal Transformer SCRH73B-680
    Part No.:
    SCRH73B-680
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH73B-680.pdf
    Description:
    FIXED IND 68UH 610MA 520MOHM SMD
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SCRH73B
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Inductance:
    68 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    610 mA
    Current - Saturation (Isat):
    610mA
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    520mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.138" (3.50mm)