    Signal Transformer SCRH73B-120
    Part No.:
    SCRH73B-120
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH73B-120.pdf
    Description:
    FIXED IND 12UH 1.52A 98 MOHM SMD
    Inductance:
    12 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.52 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.52A
    DC Resistance (DCR):
    98mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.138" (3.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order SCRH73B-120 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SCRH73B-120 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCRH73B-120?
    Image SCRH73B-100 SCRH73B-101 SCRH73B-102 SCRH73B-120 SCRH73B-121
    Part Number SCRH73B-100 SCRH73B-101 SCRH73B-102 SCRH73B-120 SCRH73B-121
    Series SCRH73B SCRH73B SCRH73B SCRH73B SCRH73B
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type - - - - -
    Material - Core - - - - -
    Inductance 12 µH 12 µH 12 µH 12 µH 12 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 1.52 A 1.52 A 1.52 A 1.52 A 1.52 A
    Current - Saturation (Isat) 1.52A 1.52A 1.52A 1.52A 1.52A
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 98mOhm Max 98mOhm Max 98mOhm Max 98mOhm Max 98mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm) 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm) 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm) 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm) 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)