    Signal Transformer SCRH73B-270
    Part No.:
    SCRH73B-270
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH73B-270.pdf
    Description:
    FIXED IND 27UH 960MA 210MOHM SMD
    Inductance:
    27 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    960 mA
    Current - Saturation (Isat):
    960mA
    DC Resistance (DCR):
    210mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.138" (3.50mm)