    Signal Transformer SCRH6D38-150
    Part No.:
    SCRH6D38-150
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH6D38-150.pdf
    Description:
    FIXED IND 15UH 1.6A 57 MOHM SMD
    Series:
    SCRH6D38
    Product Status:
    Active
    Inductance:
    15 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    1.6 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.6A
    DC Resistance (DCR):
    57mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    10 kHz
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.157" (4.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order SCRH6D38-150 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SCRH6D38-150 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCRH6D38-150?
    Image SCRH6D38-390 SCRH6D38-101 SCRH6D38-120 SCRH6D38-150 SCRH6D38-180
    Part Number SCRH6D38-390 SCRH6D38-101 SCRH6D38-120 SCRH6D38-150 SCRH6D38-180
    Series SCRH6D38 SCRH6D38 SCRH6D38 SCRH6D38 SCRH6D38
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type - - - - -
    Material - Core - - - - -
    Inductance 15 µH 15 µH 15 µH 15 µH 15 µH
    Tolerance ±30% ±30% ±30% ±30% ±30%
    Current Rating (Amps) 1.6 A 1.6 A 1.6 A 1.6 A 1.6 A
    Current - Saturation (Isat) 1.6A 1.6A 1.6A 1.6A 1.6A
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 57mOhm Max 57mOhm Max 57mOhm Max 57mOhm Max 57mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 10 kHz 10 kHz 10 kHz 10 kHz 10 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm) 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm) 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm) 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm) 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm)