    Signal Transformer SCRH62B-180
    Part No.:
    SCRH62B-180
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH62B-180.pdf
    Description:
    FIXED IND 18UH 1.05A 270MOHM SMD
    Series:
    SCRH62B
    Product Status:
    Obsolete
    Inductance:
    18 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.05 A
    Current - Saturation (Isat):
    800mA
    DC Resistance (DCR):
    270mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max):
    0.126" (3.20mm)
    Datasheet:
    1. How to order SCRH62B-180 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SCRH62B-180 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCRH62B-180?
    Image SCRH62B-100 SCRH62B-120 SCRH62B-150 SCRH62B-180 SCRH62B-220
    Part Number SCRH62B-100 SCRH62B-120 SCRH62B-150 SCRH62B-180 SCRH62B-220
    Series SCRH62B SCRH62B SCRH62B SCRH62B SCRH62B
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Type - - - - -
    Material - Core - - - - -
    Inductance 18 µH 18 µH 18 µH 18 µH 18 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 1.05 A 1.05 A 1.05 A 1.05 A 1.05 A
    Current - Saturation (Isat) 800mA 800mA 800mA 800mA 800mA
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 270mOhm Max 270mOhm Max 270mOhm Max 270mOhm Max 270mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm) 0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm) 0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm) 0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm) 0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm)