    Signal Transformer SCRH62-5R5
    Part No.:
    SCRH62-5R5
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH62-5R5.pdf
    Description:
    FIXED IND 5.5UH 1.8A 96 MOHM SMD
    Series:
    SCRH62
    Inductance:
    5.5 µH
    Tolerance:
    -20%, +40%
    Current Rating (Amps):
    1.8 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.4A
    DC Resistance (DCR):
    96mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.118" (3.00mm)