    Signal Transformer SCRH62-150
    Part No.:
    SCRH62-150
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH62-150.pdf
    Description:
    FIXED IND 15UH 1.17A 230MOHM SMD
    Series:
    SCRH62
    Inductance:
    15 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.17 A
    Current - Saturation (Isat):
    900mA
    DC Resistance (DCR):
    230mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.118" (3.00mm)