    Signal Transformer SCRH2D18-6R8
    Part No.:
    SCRH2D18-6R8
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH2D18-6R8.pdf
    Description:
    FIXED IND 6.8UH 1.29A 123MOHM SM
    Series:
    SCRH2D18
    Inductance:
    6.8 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    1.29 A
    Current - Saturation (Isat):
    500mA
    DC Resistance (DCR):
    123mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.079" (2.00mm)