    Signal Transformer SCRH2D18-3R3
    Part No.:
    SCRH2D18-3R3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH2D18-3R3.pdf
    Description:
    FIXED IND 3.3UH 1.8A 60 MOHM SMD
    Inductance:
    3.3 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    1.8 A
    Current - Saturation (Isat):
    730mA
    DC Resistance (DCR):
    60mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.079" (2.00mm)