    Signal Transformer SCRH123-391
    Part No.:
    SCRH123-391
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCRH123-391.pdf
    Description:
    FIXED IND 390UH 500MA 1.95OHM SM
    Series:
    SCRH123
    Inductance:
    390 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    500 mA
    Current - Saturation (Isat):
    800mA
    DC Resistance (DCR):
    1.95Ohm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.150" (3.80mm)